Atrakcje turystyczne

Południowa część powiatu ostrołęckiego obejmuje gminy:
- Rzekuń,
- Troszyn,
- Czerwin,
- Goworowo.

Stanowią one zaścianek Mazowsza. To piękny i jeszcze nieodkryty przez turystów region naszego kraju. Rozległe obszary leśne, naturalne łąki i brak większych ośrodków przemysłu w okolicy gwarantują czyste powietrze sprzyjające zdrowemu wypoczynkowi.

Gminy ostrołęckie posiadają wielowiekową historię i bogate dziedzictwo kulturowe. Mogą poszczycić się długoletnią tradycją szlachecką.

Wypoczynek z dzieckiem

Radość jest wspaniała. Pielęgnuj ją i spędzaj zachwycający czas z rodziną.

Więź emocjonalna rodziców z dziećmi jest  niezwykle ważna i ma ogromny wpływ na całe  życie. Zdrowe i głębokie rodzinne relacje pomagają naszym dzieciom stać się w przyszłości  szczęśliwymi i otwartymi ludźmi.

Wspólnie i aktywnie spędzany czas stymuluje rozwoju naszych pociech, dlatego zachęcamy was by bawić się z dziećmi na placach zabaw, kąpać w basenach, organizować piesze lub rowerowe wycieczki, spacerować po parkach, nasłuchiwać odgłosów natury, odwiedzić stadninę koni i beztrosko  pobiegać po leśnych ścieżkach.

Otoczenie przyrody, kameralna okolica i położenie z dala od tłumnych miast jest gwarancją prawdziwego odpoczynku, do którego zachęcamy na urokliwych terenach gmin ostrołęckich.

Dwory i pałace

Dwory i pałace zalicza się do zabytków wsi polskiej. Zdumiewająca jest ich przeszłość i tradycja. Pełniły one ważną rolę w życiu polskiej szlachty. Stanowiły siedzibę i ostoję rodów, były gniazdem rodzinnym. W jednym dworze żyło kilka pokoleń: dziadkowie, rodzice, dzieci. Często zdarzało się, że dwór był w posiadaniu jednej rodziny przez trzysta, czterysta lat. Niepowtarzalny klimat tych budowli stworzyli ich mieszkańcy. Przy dworach zakładano parki, komponowały one z naturalnym krajobrazem. Parki wzbogacano rzadkimi okazami roślin ozdobnych. Zakładano szklarnie i oranżerie.
Na terenie gmin ostrołęckich turyści mogą podziwiać dwory i pałacyki z przełomu XVIII i XIX wieku.

Dwór z XVIII/XIX w. w Czerwinie

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na wydłużonym planie, o nieregularnej bryle.Całość skomponowana w duchu neorenesansu.


 

 

 

 

Brzeźno Zespół pałacowy, XVIII-XIX w. 

Pałac powstał około 1900 roku na zlecenie właściciela Macieja Marchwickiego. Projekt sporządził znany warszawski architekt Leandro Marconi.
Pałac powstał w okresie nawiązań do twórczości doby stanisławowskiej. Poprzez takie odwoływania starano się przypomnieć okres schyłku niepodległej Rzeczpospolitej i ducha ówczesnej sztuki. Tu mamy bezpośrednie nawiązania do architektury pałacu natolińskiego jak i pałacu Na Wyspie w Łazienkach w postaci pękatych balkoników rokokowych w elewacji frontowej i ogrodowej.

 

Ponikiew Mała

Dwór z 2. poł. XIX w. Wyremontowany w latach 1958-1959.
Park krajobrazowy z 2. poł. XIX w.

Pałac w Szczawinie z 1827 roku wraz z parkiem
Elegancki pałac w Szczawinie zbudowany w XIX wieku w stylu klasycznym, położony w urokliwym zabytkowym parku ze stawami. Jest to miejsce , w którym panuje atmosfera minionych lat. Do dyspozycji gości przygotowane są pokoje pałacowe, oranżeria, winiarnia. W pałacu znajduje się fortepian i stół bilardowy. To wymarzone miejsce na romantyczny pobyt.

 

Stary Susk

Budynek w stylu dworkowym, o nietypowym kształcie - składa się z głównej części środkowej i połączonych z nią dwóch bocznych skrzydeł, tworzących od ogrodu otwarty dziedziniec. Ozdobne szczyty, okazały portyk wejściowy i kolumnowy od ogrodu, nawiązują do form architektury barokowej.

 

 

 

Grodzisk Duży

średniowieczne grodzisko i pozostałości parku dwororskiego z XIX wieku

Ławy - Folwark

Folwark w Ławach był rodzinną posiadłością Franciszka Fiszera.
Franciszek Fiszer był polskim filozofem i erudytą, w latach międzywojennych  bywał w najbardziej znanych wówczas warszawskich kawiarniach, restauracjach i kabaretach. Z czasem został znaną postacią życia towarzyskiego stolicy; przyjaźnił się z większością najbardziej znanych polskich pisarzy, poetów, artystów i polityków. Znany jest do dziś ze swoich egzystencjalnych monologów i anegdot.
Wśród najbliższych przyjaciół Fiszera byli Bolesław Leśmian  Stefan Żeromski, Władysław Reymont, i Julian Tuwim.

Kościoły

Czerwin - Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej

W Czerwinie znajduje się barokowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej z 1777 r.  Wnętrze kościoła jest urządzone w stylu wczesnego baroku.  Przed kościołem stoją symetrycznie ustawione dwie barokowe dzwonnice z tego samego okresu.

 

 

 

 

Goworowo - Kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Swiętego

W Goworowie znajduje się neogotycki kościół z drugiej połowy XIX w., zaprojektowany przez Feliksa Nowickiego. Świątynia ma barokowy wystrój wnętrza, przeniesiony z dawniejszego kościoła drewnianego. Polichromia zdobiąca ściany wykonana została w latach trzydziestych przez Władysława Drapiewskiego. Dawniej kościół szczycił się piękną, drewnianą figurą Matki Boskiej, którą dzisiaj oglądać można w Muzeum Diecezjalnym w Płocku.

 

 

 

 

Kunin szlachecki - Parafia pw. św. Jana Chrzciciela

Rzekuń - Neogotycki kościół Najświętszego Serca Jezusowego (1914-1935)

Pierwszy kościół w Rzekuniu zbudowano na początku XV w., służył on wiernym przez trzy wieki. Na początku XVIII w. powstał nowy, który strawił pożar w 1778 roku. Trzecią, drewnianą świątynię zbudowano w 1781 r. Budowę murowanego kościoła zaplanowano w 1906 roku, ale ze względu na bardzo burzliwe czasy trwała ona długo. Początkowo w latach 1906-1914 wybudowano mury i dach. Wykończenie świątyni nastąpiło już po I wojnie światowej w latach 1920-1921. Kościół jest trójnawowy, zbudowany z cegły w stylu neogotyckim.

 

 

Kleczkowo – pw. Św. Wawrzyńca

W latach 1512-1518 został zbudowany murowany kościół w stylu późnogotyckim pw. św. Wawrzyńca.
Otoczony jest murem obronnym z bramą. W 1900 roku wybudowano nową dzwonnicę w miejscu gotyckiej z XVI wieku. W 1944 roku wysadzony przez Niemców i odbudowany staraniem księdza proboszcza Sawickiego w latach 1951-54, wg projektu inż. Rzepeckiego. W skład zespołu wchodzą: kościół, dzwonnica z XIX w., mury obronne.

 

 

 Osobliwości regionu

Gostery – wiatrak

Ruiny murowanego wiatraka holenderskiego z 1933r. w Gosterach.

Wiatrak holenderski, zwany jest holendrem lub wiatrakiem wieżyczkowym , charakteryzuje się nieruchomym, masywnym korpusem (zwykle murowanym, na planie koła lub wieloboku), na którym umocowana jest obracana na łożysku bryła dachowa ze śmigłami. Pozwalało to łatwiej dostosować śmigła wiatraka do kierunku wiatru.

 

 

 

 

Wojsze - Starożytny kurhan (I w. p.n.e.)

Kurhan to rodzaj mogiły w kształci kopca w której znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym.

Rostki – Kamienne kręgi

W pobliskim lesie znajdują się kamienne kręgi. Były one cmentarzyskiem z okresu rzymskiego (II-IV wiek n.e.) . Archeolodzy uznali je za pogańskie cmentarzysko, na którym spoczywają szczątki zmarłych sprzed 2 tysięcy lat. Są jednak i tacy, którzy w kamiennych kręgach widzą magiczne miejsce. Kamienne kręgi robią wrażenie. Szczególnie jeden krąg nie budzi żadnych wątpliwości,  układ kamieni nie jest dziełem przypadku. Z informacji mieszkańców Rostek wiemy, że miejsce to odwiedzają grupy młodych ludzi w celu odprawiania obrzędów, prawdopodobnie związanych z kultem przyrody, np. zostawiają przy kręgach kosze z jedzeniem.

Wólka Kunińska – drewniany młyn

Ciekawostką turystyczną jest stary drewniany młyn wodny zlokalizowany w Wólce Kunińskiej przy stopniu wodnym na rzece Orz. Wiele lat temu słuzył do przemiału ziarna na mąkę. Dziś pozostaje autentycznym zabytkiem techniki. To osobliwy zabytek regionu.

 

 

 

 

 

 


Przytuły Stare

Zabudowania dawnego folwarku (XIX/XX w.).
Od  1861 roku właścicielem dóbr Przytuły był Roman Grochowski. Wieś i folwark liczyły 259 mieszkańców. Znajdowały się tutaj pokłady wapnia i cegielnia. Zabudowania folwarczne ciągnęły się po obu stronach drogi wiodącej do dworu. W okresie międzywojennym majątek Grochowskich należał do największych w okolicy. Był centrum towarzyskim i kulturalnym ziemiaństwa. Dworek tonął w zieleni, stał pośród przepięknych, okazałych drzew. Na skraju parku znajdował się mały kwadratowy staw. Prowadziła do niego aleja wysadzana lipami. Na początku lat dwudziestych w Przytułach postawiono murowana kaplicę.
Po Grochowskich pozostało niewiele śladów. Przetrwał park oraz budynek gorzelni. W latach osiemdziesiątych XX wieku rozebrano kapliczkę i w jej miejscu postawiono murowany kościół.

 

Pomniki przyrody

1. Najgrubsze drzewo w województwie mazowieckim – topola biała rosnie w miejscowości Góry. Obwód drzewa wynosi 7,55 m, natomiast wysokość ponad 30 m. Topola biała nazywana jest tez białodrzewiem, ponieważ kora drzewa jest szarobiała.
2. Dąb szypułkowy w miejscowości Szarłat
3. Dąb szypułkowy w miejscowości Dzbądzek – 4 szt.
4. Jesion wyniosły – 1 szt. , lipa drobnolistna – 3 szt. w miejscowości Szczawin

Partnerzy naszego regionu

  • zascianek
  • goworowo
  • rzekun
  • kurpik
  • CZERWIN
  • eostroleka
  • powiat-ostrolecki

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca PROW 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

© 2013 gminyostrolecki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt z administratorem